Zmora psów, czyli o pchłach słów kilka

Katrina_S / Pixabay

Pchły masowo pojawiają się zazwyczaj ok. miesiąca lub dwóch po nastaniu cieplejszej pogody. Pasożyty te stanowią nieopisane utrapienie dla naszych czworonogów, które często z dyskomfortu przerodzić się mogą w poważniejsze problemy.

W momencie pojawienia się na psie pcheł, rozpoczyna się proces rozrodu. Pasożyt ten potrafi złożyć do 50 jaj dziennie, z których to w niecały tydzień zaczynają wylęgać się larwy (jaja pchły przyklejają się do sierści, dzięki czemu w tym czasie jest stosunkowo łatwo oczyścić z nich psa). Następnie wystarczy zaledwie 8-9 dni, aby larwy przeobraziły się w stadium dorosłego już owada. Kiedy pchła czuje odpowiednią temperaturę wokół (temperaturę ciała), zaczyna szukać dla siebie partnera, cały proces rozpoczyna się od początku oraz pojawia się pierwsze ugryzienie pchły.

Niebezpieczeństwa wynikające z ugryzień pcheł to przede wszystkim Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry, które cechuje m. in. silny świąd, Anemia, Riketsjoza (która może spowodować przeniesienie się pcheł na człowieka) oraz Tasiemczyca.

Już przy pierwszym sygnale pojawienia się tych pasożytów (ugryzienie pchły powoduje m. in. ponad przeciętne pobudzenie u psa, ciągłe drapanie, sygnalizowanie dyskomfortu), powinno się podjąć kroki w celu ich zwalczenia. W tej sytuacji po 1. powinno się zgłosić do weterynarza, po 2. odkurzać najbardziej uciążliwe dla psa miejsca oraz po 3. – systematycznie sprzątać oraz myć legowisko czworonoga.

Możesz również polubić…